juli
15

Gudrun Schyman. Att vara människa i en omänsklig tid

Övrigt arbeta och utveckla Östra Gotland
Evenemangsbild omslag
Reda ut begrepp, synliggöra samband och sammanhang, samtala om våra samlade erfarenheter. Gudrun Schyman. Politiker, feminist, aktivist.
 Jag tror vi måste prata mera. Med varandra. Och med andra. Det fullkomligt regnar rapporter om ”läget – i landet och i världen. Hela det planetära systemet är i gungning, krigen eskalerar, fattigdomen ökar, jämställdheten backar, osv.  Och det går fort. 

För att undvika politisk depression redan till frukost behöver vi reda ut begreppen, synliggöra samband och sammanhang och använda våra samlade erfarenheter på ett klokt sätt. 

Jag har arbetat med förändringsarbete på samhällsnivå i femtio år nu. I organisationer, i folkrörelser, i politiska partier och utanför. Jag har gått in i gamla organisationer och jag har startat nya. Alltid i rörelse, för att skapa rörelse. 

Vi har den förmågan – som människor, som medborgare, som en del i något större. Vi blir människor när jaget blir ett ”vi”. När vi går från ord till handling. Tillsammans.
Gudrun Schyman. Politiker, feminist, aktivist.

Ingår i serien Sommarsamtal i Östergarns Bygdegård Kulturhuset.
I samarbete med Studieförbundet Vuxenskolan.  

Tillfällen
Entré
Ordinarie
100
Medlemmar
80
logotyp

Eventet arrangeras av

Du kanske också är intresserad av: