april
15

HENRYSONS!

Musik Mellersta Gotland
Evenemangsbild omslag
Konsert
Katarina Henryson, sång och Svante Henryson, cello och bas tillsammans med Gotland Brass.
 Jazzstandards, egenkomponerat, folkvisor, pop och något klassiskt med öns egna superstars Katarina Henryson, sång och Svante Henryson, cello och bas tillsammans med Gotland Brass.

Som duo bjuder Katarina och Svante Henryson på all slags musik och ett samspel som är lika ömsint som finurligt. 

Katarina Henryson var med och grundade sånggruppen The Real Group, som hon turnerade med i 32 år innan hon valde att bli sin egen. Idag är hon verksam som röstkonstnär, performance-artist, sångcoach och dirigent, bland annat som ledare för två gotländska körer. 

Svante Henryson är en häpnadsväckande mångsidig musiker och kompositör och har både varit solobasist i Oslofilharmonin och du kan ha sett honom turnera med Yngwie Malmsteen eller som musiker på Polarprisgalan 2019. Som cellist bjuder han på hisnande improvisationer och som tonsättare skapar han både orkesterverk och låtar ihop med Katarina. 

I mötet med de lyhörda musikerna i Gotland Brass tillförs paret Henrysons musicerande helt nya dimensioner. Vi kan förvänta oss en i bästa bemärkelse unik musikupplevelse. 

Tillfällen
Förköp

HENRYSONS!

Eventet arrangeras av