På grund av förhöjda nivåer av organismer i det kommunala dricksvattnet inför Region Gotland en kokrekommendation för boende i Visbyområdet.
Åtgärderna gäller från och med den 3 december och tills vidare. Läs mer här.
Foto:Joel Nilsson
Mitt i Visby, bland rosor och ruiner, ligger St Hans Café - en plats där historia möter gemenskap. Här handlar hållbarhet inte bara om maten, utan lika mycket om människorna.

Stort fokus läggs på att ta hand om sin personal, att bygga en stark teamkänsla och en inkluderande arbetsmiljö. Under högsäsong växer teamet rejält och många är återkommer år efter år. Ett fint kvitto på att man har lyckats!

Men St Hans tänker längre än sina egna väggar. De delar personal med andra företag på ön och är med i utvecklingen av en gemensam personalpool. På så sätt bidrar man även till fler arbetstillfällen året om och en starkare, mer hållbar besöksnäring.
Och framåt? De vill fortsätta utveckla samarbeten, hitta smarta lösningar för vattenbesparing och visa att hållbarhet är något man gör tillsammans – för Gotland och för framtiden.
Att kliva in på Bungemuseet är en tidsresa. Här i Bunge breder Theodor Erlandssons vision från 1907 ut sig över sju gröna hektar. Ett levande kulturarv med över 70 byggnader från 1600- till 1900-talen där historien både känns, doftar och hörs. Men museet är inte bara ett kulturarv. Här vårdas visserligen dåtiden, men verksamheten värnar samtidigt framtiden med ett hållbarhetstänk som genom tradition genomsyrar allt.
Läs artikel