Kokning av dricksvattnet är inte längre en försiktighetsåtgärd på grund av nya provsvar som visar att det kan finnas parasiter i dricksvattnet i detta område. Provsvaren visar att det kan vara arterna Giardia och Cryptosporidium. Dessa parasiter kan ge symptom i form av magsjuka och diarré. Har du symptom ska du vända dig till 1177 på telefon. Läs mer HÄR
Utställningen med Lars Jonssons fågelbilder är öppen och caféet dukar upp med kaffe och hembakat och vill du hellre äta en bit mat tillsammans med ett glas gott så är det också möjligt.
Knatteridning och turridning på snälla islandshästar i vackra Gothem på östra Gotland.
Tidskikaren som 11-årige Clint använder i SVT:s julkalender för att resa tillbaka i tiden kan du kika på i Gotlands Museums reception.
Roa dig under jul och nyår med att leta efter tomtar bland hasselbuskarna i Kuse änge, Västerhejde. Tomtarna har reflexer så att du också kan se dem med ficklampa när det är mörkt. I stugan kan du skriva hur många du har hittat.
Redan inför julhelgen presenterar Visborgs OK ett Fotopass på Södra Hällarna 2026. Se platsen med andra ögon genom att hitta 21 platser på en karta och foga ihop med lika många bilder. Fotopasset finns att köpa på Turistbyrån på Donners plats, Brödboden på Södertorg och info@visborgsok.se
På Gotlands Museum får du lära dig mer om Gotlands spännande historia, här finns bland annat världens största silverskatt från vikingatid och en stor utställning om medeltiden. Missa inte barnens favorit Skepp & Skoj och utställningen Midgård!
Trettondedagskonsert i domkyrkan med kör och kammarorkester till förmån för hjälporganisationen Act Svenska kyrkans julkampanj.
Nu kan du äntligen besöka Visby domkyrkas oförglömliga kyrkvind! Följ med denna exklusiva guidade visning, uppför de trånga medeltida trapporna och lär dig mer om de spännande sägnerna och se vindens alla gömda skatter…
Under jullovet kan du som privatperson boka pass i olika idrottshallar för att testa bordtennis, inlines eller hinderbana.
Besök Gotlands Trampolinpark i Fårösund. Njut av den rörelseglädje och energi som du skapar när du hoppar trampolin!
Fira en aktiv jul med motion, gemenskap och glädje. Under jul och nyårshelgerna erbjuder Visby Racketcenter ”Julklippet”. Ett förmånligt klippkort som ger dig möjlighet att boka och spela 10 timmar Tennis, Padel, Badminton, Bordtennis eller Pickleball.
Trettondagspanel, boksläpp, drakflygning, musik och visningar!
Badhus finns i Visby, Hemse och och Fårösund. Eller varför inte testa på ett svalkande vinterbad? Tänk på att badhusen är välbesökta under lovet och det därför kan vara väntetid för att få komma in.
En kopp varm choklad, saffranspannkaka med vispgrädde och salmbärssylt eller något annat gott? Caféer som har öppet just nu hittar du i appen Öppet Gotland.
Gotland har över 150 naturreservat, i Utflyktsguiden får du bekanta dig med flera av dem. Utflyktsguiden och krysslista över reservaten finns att hämta på Turistbyrån.
På Turistbyrån kan du kostnadsfritt hämta guidekartorna “Hansestaden Visby” och “Brott & Straff i Visby under 600 år”. Två turer du kan göra på egen hand i Visby.
Vid Snäckvikens strand på Vidhave ligger ett mysigt ute-SPA. På afterwork bjuds det in till härligt häng med Gotlands kallaste bar och matiga korvar från Gotlands korvfabrik. Poolen och havet ställer upp för kyla.
På Kotteland finns inomhusaktiviteter för barn, bland annat småbarnsområde, piratvärld, hoppborg, bollhav, klätterställning, studsmatta, filmhörna och café. Ett hett tips till leksugna barn med andra ord! På Uncle Joe´s i samma byggnad finns skojiga aktiviteter som bowling, laserdome, huffleboard, Squash, inomhusboule och minigolfbana.
Du har aldrig mer än fyra mil till någon av Gotlands tre ishallar, de hittar du i Visby, Slite och Hemse
Öppna kuvertet och ge dig ut i Visby för att lösa mysteriet. Du kan lösa det det ensam eller i lag tillsammans med upp till fyra personer. Utmana ett gäng kompisar eller familjen. Passar de lite äldre barnen i sällskap med vuxna. Stadsmysteriet 1 och 2 finns att köpa på Turistbyrån (obs! begränsat antal).